Jakie są najpopularniejsze wizerunki Matki Bożej?


Tematyka tego artykułu jest bardziej ''majowa'', ponieważ dotyczy wizerunków Matki Bożej. Jednak wielu z nas na co dzień zdobi ściany domów różnorakimi obrazami religijnymi, portretami świętych, czy pasyjkami.
Dziś, weźmiemy pod lupę:
Najpopularniejsze wizerunki Matki Bożej
Spośród wszystkich obrazów i ikon o tematyce sakralnej, największą popularnością cieszą się wizerunki przedstawiające Matkę Bożą. Nic dziwnego, skoro powstawały generalnie w średniowieczu, czyli w epoce, gdy panował pogląd, iż trzeba czuć trwogę zarówno przez szatanem, jak też przed dobrym Bogiem. Zwracano się wówczas do Matki Bożej jako swoistej Pośredniczki między niebem a ziemią. W naszym kraju największym kultem cieszą się trzy wizerunki Matki Bożej: Częstochowskiej, Licheńskiej oraz Ostrobramskiej.

Matka Boża Częstochowska
Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, zwany też Ikoną Matki Bożej Częstochowskiej, to symbol chrześcijaństwa w Europie Środkowej. Wędrował po Czechach, Bułgarii i Rusi, aż w końcu trafił do Polski, a ściślej do klasztoru zakonu paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. Powstał na przełomie wieków trzynastego i czternastego, choć według legendy namalował go św. Łukasz na desce pochodzącej ze stołu, na którym posiłki spożywała Święta Rodzina. Matkę Bożą Częstochowską nazywa się Czarną Madonną. To typowy wizerunek Madonny z Dzieciątkiem, czyli Matki Bożej trzymającej na rękach Syna Bożego. Ich głowy otaczają jasne nimby oznaczające niebiańskie światło, co kontrastuje z ciemnym tłem. Zatroskani i poważni Madonna z Dzieciątkiem unoszą ręce w geście błogosławieństwa.

Madonna Boże Licheńska
Obraz Matki Bożej Licheńskiej to symbol chrześcijaństwa w Polsce, kraju, który przyjął chrzest od Czech w roku 966. Mieści się w Licheniu, w największej polskiej bazylice. Powstał w osiemnastym wieku, wówczas też znalazł i przybił go do drzewa w lesie Tomasz Kłossowski, z kolei Mikołajowi Sikatce Madonna zapewniła o swojej opiece nad narodem w nadchodzących ciężkich czasach. Matkę Bożą Licheńską nazywa się Bolesną Królową Polski. To nietypowy wizerunek Madonny, bo występującej bez Dzieciątka. Szata Madonny składa się z elementów Męki Pańskiej, czyli biczów, cierni i gwoździ. Pełna Melancholii Madonna z orłem na piersi i nakładającej na jej głowę aniołami sprawia wrażenie kontemplującej Mękę swojego Syna.

Matka Boża Ostrobramska
Obraz Matki Bożej Ostrobramskiej to symbol chrześcijaństwa wśród krajów słowiańskich i bałtyckich, który czczą zarówno wyznawcy rzymskiego katolicyzmu, jak też greckiego katolicyzmu oraz prawosławia. Wizerunek, nad którym niemal od początku opiekę sprawuje Zakon Karmelitów Bosych, znajduje się w bramie wjazdowej do miasta pełniącej rolę kaplicy, w Wilnie, na Litwie, nad którą pieczę sprawuje zakon karmelitów bosych. Powstał w siedemnastym stuleciu, a jego kult rozprzestrzenił się niemal natychmiast. Matkę Bożą Ostrobramską nazywa się Matką Miłosierdzia. Prezentuje ona Miłosierdzie jako jeden z najważniejszych przymiotów Bożych obok Wszechmocy i Sprawiedliwości. Madonna znajduje się na księżycu, otoczona promieniami słońca i wieńcem z gwiazd dwunastu, odgrywając rolę tak zwanej Nowej Ewy, to znaczy Matki Boga i Pogromczyni Szatana. Dostojna i majestatyczna Madonna nie trzyma na rękach Dzieciątka, za to składa ręce do modlitwy, bo albo oczekuje Syna, albo Go opłakuje po stracie.

Chcecie wiedzieć więcej o sakralnej sztuce?
Zadawajcie pytania, a wkrótce pojawią się kolejne teksty o tej tematyce.


Wszystkie powyższe wizerunki Matki Bożej znajdziesz na: holyart.pl.

Popularne posty